blog

15 lipca 2019

Opłata recyklingowa – zmiany od września 2019

Nowy rok szkolny powita nas zmianami w przepisach o opłacie recynklingowej za jednorazowe torby foliowe tzw. foliówki.

Dla naszych Szanowych Klientów postaramy się przybliżyć zmiany jakie nas czekają.

Do września 2019 opłata recyklingowa, (zgodnie z art. 40a ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami), obowiązywała od wszystkich torb foliowych o grubości do 50 mikronów, z wyłączeniem toreb foliowych o grubości do 15 mikronów używanych do pakowania żywności sprzedawanej luzem jako ich podstawowe opakowanie, za czym przemawiają względy higieniczne (pieczywo, warzywa, owoce, mięso, wędliny, nabiał).

Z naszej praktyki i zapytań wielu klientów musimy doprecyzować katalog produktów, które można było pakować  w torby bez opłaty recyklinogowej

Przykłady: nieopakowane pieczywo, warzywa i owoce luzem, mięso, wędliny i ryby możemy zapakowować w woreczek foliowy, torbę jednorazową o grubości do 15 mikronów i nie pobrać opłaty recyklingowej

Żywność opakowana np. majonez, ser zółty w folii, kubek jogurtu, zapakowany chleb, pizza w kartonie, obiad w pudełku,  jeżeli zapakujemy dodatkowo w  torbę jednorazową musimy pobrać opłatę recyklingową, ponieważ ta żywność już była wcześniej zapakowana

Wszystkie inne produkty np. gwoździe, karma dla psów, buty, bluzeczka, ziemia itp, itp. Dla ułatwienia wszystko czego nie zjemy;) zapakowane w torbę foliową o grubości do 50 mikronów wiązały się z naliczniem opłaty 20 gr plus VAT.

Jak wynika z powyższych przykładów, o tym, czy zostanie pobrana opłata recyklingowa za reklamówki foliowe, decyduje jej grubość i przeznaczenie.

Nie możemy oferować toreb foliowych podlegających opłacie  za darmo, bezpłatnie. Zaniechanie pobierania od klientów opłaty recyklingowej podlega administracyjnej karze pieniężnej wynoszącej od 500 zł do 20 000 zł. Nie wolno nam nie pobrać opłaty i zapłacić :” z własnej kieszeni” – to podlega karze j.w.

Przykład: Sprzedajemy 2 kg karmy dla psów, bardzo lubimy klienta, więc zapakujemy mu karmę w woreczek foliowy i nie pobierzemy opłaty za ten woreczek i co i Zonk! 5 stówek kary.

Bo co ciekawe opłacie podlegają zarówno torby foliowe tzw. zrywki z rączkami , jak i również zwykłe woreczki foliowe bez uszu. Uprzedzamy kolejne pytanie, jednorazówki na rolce też podlegają opłacie, jeżeli nie pakujemy w nie żywności luzem.

A teraz zmiany w opłacie recyklingowej jakie będą obowiązywały od września 2019.

Opłacie recyklingowej będą podlegały wszystkie torby z tworzywa sztucznego bez względu na grubość, jeżeli będą wydawane przy kasie jako torby na zakupy.

Czyli torby powyżej 50 mikronów również będą podlegały opłacie . Wysokość opłaty na chwilę obecną pozostaje bez zmian – 20 gr plus VAT.  Bez zmian również pozostaje pakowanie żywności luzem w torby o grubości do 15 mikronów bez opłaty recyklingowej.

Zmiany nastąpią w sposobie pobierania opłaty, ponieważ wszystkie jednostki handlu detalicznego i hurtowego będą musiały zarejstrować się w Urzędzie Marszałkowskim i co miesiąc składać deklarację odnośnie sprzedanych toreb z tworzywa sztucznego a co za ty idzie odprowadzą pobraną od klientów opłatę.

Opłata recyklingowa za reklamówki dotyczy wyłącznie toreb z tworzywa sztucznego i nie obejmuje opakowań papierowych i kartonowych, bawełnianych i z biomasy.

W związku z nadchodzącymi zmianami wprowadzamy do naszej oferty torby bawełniane i torby papierowe.

Do zakupów hurtowych zapraszamy na stronę https://ekologicznatorba.com.pl/ natomiast po mniejsze zakupy na stronę https://www.rolkasc.pl

Ponieważ prace nad ustawą o gospodarce opakowaniami i odpadami jeszcze trwają i nie są znane wszystkie szczegóły będziemy na bieżąco informować naszych Klientów o nadchodzących zmianach.